Co (ne)chtít od svého svatebního fotografa
Přejte si krásné fotky, polojasno až pod mrakem, super lidi a trochu toho štěstí. :) Fotograf vám pomůže s tím prvním a vy mu v tom můžete jít dosti naproti.
Co (ne)chtít od svatebního fotografa
Výběr svatebního fotografa je jednou z prvních věcí, které byste měli během příprav své svatby vyřešit. Jednak proto, že většina z nás má víkendové termíny plné půl roku dopředu a někdy i déle, a jednak proto, že výběr není radno uspěchat. Poradím vám, jak fotografa oslovit a co po něm chtít.
Všichni snoubenci chtějí mít na svou svatbu krásnou vzpomínku v podobě perfektních fotografií, na kterých budou zachycené všechny ty vzácné okamžiky a všichni blízcí. Když si vyberete fotografa, kterého jeho práce baví a dělá ji s nadšením, máte jistotu, že se bude opravdu snažit, abyste byli s jeho fotkami spokojení. Stále tu jsou ale věci, které fotograf sám tak docela ovlivnit nemůže a potřebuje, abyste mu řekli svá přání. A nemluvím teď o počasí… :)
Ze svých zkušeností, které jsem načerpala za těch pár let, kdy fotím svatby, vám můžu předat pár postřehů, díky kterým můžete vy sami výsledné fotky ovlivnit.
Co od svatebního fotografa chtít:
-
Předsvatební schůzku nebo alespoň videochat, pokud není osobní setkání možné. Fotograf, který vás před svatbou nechce poznat, neodvede tak dobrou práci, jako ten, který se o vás dopředu zajímá. A nejde jen o sdělení důležitých informací, jako je místo a čas obřadu, ale i o to, jak si lidsky sednete. Přece jen vlastně zvete cizího člověka na svou svatbu - měl by o vás něco vědět.
-
Smlouvu. V dnešní době není radno spoléhat se na dobré slovo. Pro seriózního fotografa je smlouva samozřejmostí, přinese vám ji na předsvatební schůzku a nechá vás, abyste si ji v klidu prošli.
-
Zájem, nadšení a pokoru. Není nic horšího než fotograf, který si fotí, co chce bez ohledu na přání nevěsty a ženicha, je nepříjemný na hosty a po uplynutí přesně stanoveného počtu hodin bez milosti odjíždí, aniž by třeba stihl zachytil první tanec. Naopak je skvělé, když si fotograf sám zjistí informace o místě svatby nebo se dokonce zajede na lokalitu podívat, aby třeba našel vhodná místa pro párové focení.
-
Reference a profesionální přístup. Od fotografa potřebujete, aby byl včas na správném místě, zachytil všechny důležité okamžiky ze správných úhlů a výsledek stál za to. Prohlédněte si proto předem jeho portfolio a nedělejte kompromisy. To, že má někdo zrcadlovku, neznamená, že umí fotit svatby.
-
Radu. Většina svatebních fotografů má za sebou už spoustu různých svateb, proto se ho klidně zeptejte na něco, s čím si nevíte rady. Obvykle vám rád poradí třeba s harmonogramem nebo vhodným místem obřadu. Nezapomeňte ale, že je to jen fotograf, ne svatební koordinátorka.
Co naopak nechtít:
-
Všechno honem. Opravdu během svého svatebního dne nikam nespěchejte. Polibek, prstýnek a šup na oběd? Takhle prosím ne. Všechny ty důležité chvíle, jako je příchod k oltáři, nasazení prstýnku či první novomanželský polibek, si náležitě vychutnejte. Občas se na chvilku zastavte a usmívejte se! Fotograf, ale i nadšení rodiče, sourozenci a kamarádi pak mají čas zachytit krásnou fotku.
-
Aby byl na všechno sám. A teď myslím především situace, kdy fotografovi lezou do důležitých záběrů příbuzní s mobilními telefony, nebo dokonce kameraman. Mám za sebou spoustu svateb, kde s tím nebyl sebemenší problém, ale zažila jsem i ty, kde to bylo s příbuznými skoro na lokty. Takovým zkaženým záběrům můžete předejít dvěma způsoby: buď předem požádáte svatebčany, aby alespoň během obřadu nefotili a jen si ty chvíle spolu s vámi užili, nebo dáte fotografovi k ruce někoho, kdo v případě nouze zasáhne. Takovým pomocníkem bývá často svědek nebo družička - může rodinu usměrnit a fotograf má pak prostor dělat svou práci.